Rescue 3 tečaj na Cetini

Sve fotografije su vlasništvo HGSSa

Od 19. do 24. ožujka 2019. godine članovi kluba Alba Zoe Gržin, Luka Obadić, Amir Aganović, Tomislav Hohnjec i Tomislav Crnković, pristupili su tečaju za spašavanje iz divljih voda prema metodi Rescue 3 WRT PRO.

Tečaj se provodio na rijeci Cetini. Tečaj su organizirali i proveli instruktori Hrvatske gorske službe spašavanja Rene Tonkli, Ivan Šafradin, Toni Poljak, Ante Kovačić i Romano Mužak, koji su pokazali visoku razinu znanja i sposobnosti.

Za vrijeme trajanja tečaja imali smo priliku veslati u kanjonu i na dionici kod Blata na Cetini i vježbati tehnike plivanja i prepoznavanja opasnosti na vodi kao što su sifoni, razne prirodne prepreke i cjedila.

Nakon dolaska na odredište i slijedećeg dana tečaja održala su se teoretska predavanja gdje smo naučili osnovne principe spašavanja i prošli teme:

 • osobna oprema
 • grupna oprema
 • standardi
 • filozofija spašavanja
 • zone spašavanja
 • komunikacija
 • pravila spašavanja
 • hidrologija
 • užad i sistemi s užadima.

U narednim danima tečaja na vodi, stekli smo osnove iz:
bacanja užeta (3 tehnike bacanja)

 • “V”, “Y” i vektorsko povlačenje
 • plivanje preko prepreka na vodi
 • sistemi za izvlačenje zaglavljenog plovila
 • sistemi za izvlačenje zaglavljenih osoba
 • dijagonalna prečnica i dr.


Tečaj je bio vrlo zanimljiv i koristan, a radni dan završavao je svakodnevnom analizom odrađenog na vodi i stjecanjem novih teorijskih znanja. Osim standardima propisanim predavanjima, instruktori su obogatili program iz svojih osobnih bogatih iskustava i odrađenih akcija spašavanja što je bilo vrlo životopisno, tako da su instruktori pokazali da je HGSS jedna od najboljih organizacija koja se bavi ovakvim oblikom spašavanja, prevencije i traganja.
Ovo je jedan od najboljih pokazatelja dugogodišnje suradnje HGSS-a i Kajakaškog saveza Zagreba i članica, tako da već postoje inicijalni dogovori oko nastavka edukacije. Prvi trening i usavršavanje dogovoreno je za vrijeme trajanja kajakaških natjecanja na rijeci Kupi sredinom travnja.
Ovom prilikom moram pohvaliti cijelu ekipu KK Končar koji su dostojno i profesionalno odradili sve zadaće i obveze i još jednom prezentirali KK Končar u najboljem svjetlu. Uz ekipu našeg kluba, tečaju su pristupili Marko Mikić (KKK Zagreb) i Filip Bolčević (KKK Matija Ljubek) i gosti iz Narodne Republike Kine. I ovim putem zahvaljujemo se pročelniku HGSS-a g. Josipu Graniću i predsjedniku Komisije za vode g. Reneu Tonkliu na odlično organiziranom tečaju i što su od početka vjerovali u našu malu ali vrijednu ekipu kajakaša.
Za sada toliko!
Tomislav Crnković

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.